کتابخانه کوچک من
خواندن یک کتاب بهتر از دانلود هزارها کتاب است.
نوشته شده در تاریخ دوازدهم اردیبهشت 90 | دیدگاه‌ها ()
 

توتم و تابو
توتم و تابو، نوشته زیگموند فروید، ترجمه محمدعلی خنجی

 این اثر به عنوان بزرگترین دستاورد ادیبانه فروید از آنِ کرانه های بی پروای حدس و گمان است. او در این کتاب که نخستین و مهمترین اثرش در زمینه مردم شناسی است، این فرضیه را بسط می دهد که: گام سرنوشت ساز از تاریخ ابتدایی به تاریخ تمدن را پسرانی بر می دارند که با عصیان علیه پدرِ منفور او را به هلاکت می رسانند. آنگاه نوعی نظام اجتماعی را پدید می آورند که بنیادی ترین عهد و پیمان آن خودداری از هلاکت رقیب و زمینه سازی برای استقرار اخلاق است. به عقیده فروید ارکان اصلی وجه متعالی انسان (دین و اخلاق و حس اجتماعی)، در تکامل نوع انسان و از عقده پدر حاصل شدند: دین و قید و بندهای اخلاقی از فرآیند مهار عقده اودیپ و حس اجتماعی از لزوم برطرف کردن رقابتی که در آن زمان در نسل جوان به قوت خود باقی مانده بود. این کتاب در برگیرنده 4 مقاله است که نخست جدا از هم منتشر شدند. عناوین آنها عبارتند از:
  •   ترس از زنای با محارم
  • تابو و دوگانگی عواطف
  • اعتقاد به تأثیر ارواح، جادو و قدرت مطلق ذهنیات
  • بازگشت دوره کودکی توتمیسم
منبع: لحظه‌هایی با فروید، امیر کشفی، صفحه 76، نشر الکترونیکی 1388.
در 150+ 5 صفحه و حجم حدود دو مگابایت.

از 20 مهر 1390 دو بخش «درباره مترجم و مقدمه مترجم» به نسخه پیشین اضافه شده که این امر با همکاری برادرزاده زنده‌یاد خنجی که همنام ایشان هم هستند میسر شده.

موضوعاتی که در کتاب «آینده یک پندار» مطرح شده وابستگی زیادی به کتاب توتم و تابو دارد که به نظر من پیش از خواندن آن می‌بایست «توتم و تابو» را خواند.
طبقه بندی: زیگموند فروید، 
برچسب ها: توتم و تابو، دانلود توتم و تابو، زیگموند فروید، کتابهای فروید، محمدعلی خنجی،